Se afișează postările cu eticheta salarii. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta salarii. Afișați toate postările
vineri, 14 mai 2010

Moda 3 sfert (sau -25%)

Voi care credeați că Boc a fost pus în acea funcție (oricare ar fi ea) doar pentru că e o marionetă legată cu fire energetice de către aliodorul prezidențial, trebuie să știți că vă înșelați. Boc a fost ales mulțumită CV-ului pe care scria clar, subliniat, bold, italic și cu negru pe alb că el știe să taie cu coasa, cu toporul și cu pixul, cu condiția ca pixul să coste de 15 de ori prețul pieței. Pentru el tăiatul la comandă e, nu doar în fișa p(r)ostului ci chiar o specializare. Şi după ce ne-a arătat cum se pricepe el cu coasa și cu toporul, acum când lumea e în stradă si-i zice „ ” el își manifestă arta tăind din pix 25 la sută din salarii și 15 la sută din pensii. Intre ghilimele e corect. Nimeni nu mai crede că are rost să-i spună ceva.
Dar mintea unică din spatele abuzurilor a zis că nu va cere demisia premierului. Pentru el e ca și cum ar renunța la un rinichi funcțional doar așa de dragul lumii, ori whiskyul nu se alege singur din sânge. Sugestia de ieri era să nu mai protesteze lumea și cum spunea Acuvio într-un comentariu pe postarea de mai jos, să mergem la o bere.
Nu putem merge toți, evident, se reduce salariul cu 25% așa că unu din patru trebuie să stea acasă, să bem din halbe umplute la 3 sferturi, să stăm pe scaune cu 3 picioare, să purtam pantaloni 3 sfert, și să sperăm că berea costa cu 25% mai puțin. Se pare că acesta e trendul și din câte am înțeles dintr-un sondaj CCSB comandat de PSD chiar și popularitatea președintelui a scăzut cu vreo 25%.
marți, 16 februarie 2010

Razboiul Saracilor

Invidia. E un sentiment uman asemanator fricii si da o senzatie asemanatoare durerii. Frica ne ajuta sa prevenim un pericol, durerea ne ajuta sa ne salvam viata sau integritatea corpului. Invidia (buna) ne ajuta sa intelegem cand nu ne ridicam la nivelul competitiei si deci sa reactionam ca atare, ne stimuleaza sa ne ridicam nivelul. Din pacate invidia poate capata (si de cele mai multe ori capata ) o forma rea, ca o tumoare maligna. Ne devora in interior si ne facem sa ne uram unii pe altii. Ba chiar mai rau, in loc sa lucram inspre a evolua noi, ne face sa complotam impotriva celorlalti. Sa le facem rau. Exista multe exemple in literatura, de la Iago in Othello lui Shakespeare la Danglars din Contele de Montecristo1 de Dumas.

Pensii nesimtite, salarii nesimtite, prime si privilegii. Acestia sunt dusmanii declarati ai domnisorului2 Boc. Aceasta insiruire de cuvinte stimuleaza invidia. Invidia pensionarilo care traiesc de pe o zi pe alta cu o pensie amarata, invidia salariatilor cu salarii minime care nu primes nimic in plus si de abia reusesc sa-si creasca copiii. Stimuland aceasta invidie, trezind dorinta de razbunare sau de a face rau acelor privilegiati si propunandu-se ca razbunator, Traian Basescu a castigat alegerile prezidentiale dupa care a numit in functie primul guvern cazut prin motiune de censura in istoria post comunista.

Actualul guvern stimuleaza in continuare invidia incercand sa dea senzatia ca se face ceea ce sa promis in campania electorala. Saracii care muncesc si care castiga salariul minim pe economie sunt invidiosi pe saracii cu salariile de o mie si ceva de lei care fac parte din cele nesimtite pentru ca sunt afectate de legea salarizarii unice ( lege care avea ca obiectiv scaderea salariilor nesimtite). Uniunea Europeana spune ca familia care cheltuie pe energie (gaz, curent, apa calda, incalzire) mai mult de 20% din venit e saraca. Iese la iveala ca marea majoritate dintre cei afectati de legea salarizarii unice sunt saraci. Ei se arata public si protesteaza. Cei foarte saraci ii vad recunosc ca fiind cei privilegiati si cu venituri foarte mari de care le vorbea Basescu si de care le vorbeste Boc. Se creeaza conflicte sociale intre saraci si foarte saraci. In tot acest timp guvernantii si amici care i-au ajutat sa ramana acolo privesc si savureaza de undeva de sus, dintr-un clopot de sticla costat multi bani, acest spectacol oferit de marii actori si de interesanti amatori3 numit Razboiul Saracilor.



Note:
1 Ati invatat degeaba sa cititi daca nu cititi Contele de Montectisto (parerea mea)
2 Considerand statura am crezut ca e mai bine sa folosesc diminutivul
3 Campioni olimpici si sportivi cu rezultate fantastice, profesori, fermieri, soferi, muncitori necalificati si toti acei oameni care traiesc in saracie.

DanMar Construct

DanMar Construct
Firma constructii decoratiuni exterior

Schimb de linkuri

Pe cei care vor sa faca schimb de linkuri sau bannere ii invit sa lase un comentariu.

Pentru banner copiati textul de sub imagine!
BannerFans.com


Despre mine

Fotografia mea
".. sa nu crezi ce ti se spune si sa nu te miri daca ce ti se spune se adevereste intr-o zi ca n-a fost minciuna sau prefacatorie."
Marin Preda
Cel Mai Iubit Dintre Pamanteni

Persoane interesate

Tell Others

Parteneri

BannerFans.com
toateBlogurile.ro Inscrie-te si tu in programul de blogger outreach Sampler.ro