marți, 16 februarie 2010

Razboiul Saracilor

Invidia. E un sentiment uman asemanator fricii si da o senzatie asemanatoare durerii. Frica ne ajuta sa prevenim un pericol, durerea ne ajuta sa ne salvam viata sau integritatea corpului. Invidia (buna) ne ajuta sa intelegem cand nu ne ridicam la nivelul competitiei si deci sa reactionam ca atare, ne stimuleaza sa ne ridicam nivelul. Din pacate invidia poate capata (si de cele mai multe ori capata ) o forma rea, ca o tumoare maligna. Ne devora in interior si ne facem sa ne uram unii pe altii. Ba chiar mai rau, in loc sa lucram inspre a evolua noi, ne face sa complotam impotriva celorlalti. Sa le facem rau. Exista multe exemple in literatura, de la Iago in Othello lui Shakespeare la Danglars din Contele de Montecristo1 de Dumas.

Pensii nesimtite, salarii nesimtite, prime si privilegii. Acestia sunt dusmanii declarati ai domnisorului2 Boc. Aceasta insiruire de cuvinte stimuleaza invidia. Invidia pensionarilo care traiesc de pe o zi pe alta cu o pensie amarata, invidia salariatilor cu salarii minime care nu primes nimic in plus si de abia reusesc sa-si creasca copiii. Stimuland aceasta invidie, trezind dorinta de razbunare sau de a face rau acelor privilegiati si propunandu-se ca razbunator, Traian Basescu a castigat alegerile prezidentiale dupa care a numit in functie primul guvern cazut prin motiune de censura in istoria post comunista.

Actualul guvern stimuleaza in continuare invidia incercand sa dea senzatia ca se face ceea ce sa promis in campania electorala. Saracii care muncesc si care castiga salariul minim pe economie sunt invidiosi pe saracii cu salariile de o mie si ceva de lei care fac parte din cele nesimtite pentru ca sunt afectate de legea salarizarii unice ( lege care avea ca obiectiv scaderea salariilor nesimtite). Uniunea Europeana spune ca familia care cheltuie pe energie (gaz, curent, apa calda, incalzire) mai mult de 20% din venit e saraca. Iese la iveala ca marea majoritate dintre cei afectati de legea salarizarii unice sunt saraci. Ei se arata public si protesteaza. Cei foarte saraci ii vad recunosc ca fiind cei privilegiati si cu venituri foarte mari de care le vorbea Basescu si de care le vorbeste Boc. Se creeaza conflicte sociale intre saraci si foarte saraci. In tot acest timp guvernantii si amici care i-au ajutat sa ramana acolo privesc si savureaza de undeva de sus, dintr-un clopot de sticla costat multi bani, acest spectacol oferit de marii actori si de interesanti amatori3 numit Razboiul Saracilor.



Note:
1 Ati invatat degeaba sa cititi daca nu cititi Contele de Montectisto (parerea mea)
2 Considerand statura am crezut ca e mai bine sa folosesc diminutivul
3 Campioni olimpici si sportivi cu rezultate fantastice, profesori, fermieri, soferi, muncitori necalificati si toti acei oameni care traiesc in saracie.

sâmbătă, 13 februarie 2010

Da-i cu manusa

"Monsieur va provoc la duel" si japp cu manusa peste fata. Asa se provocau persoanele candva nu chiar foarte de mult. Cam asa ceva sunt blogurile noastre, cel putin a unora dintre noi. Sunt o provocare la duel, nu cu sabii sau pistoale ci cu intrebari si raspunsuri iar castigatorul e decis de opinia publica. O colectie destul de mare de cetateni care il provoaca pe Basescu se gaseste pe No Basescu Day. Bine-nteles ca Basescu e un las care nu raspunde provocarilor iar noi, mici si nesemnificativi nu primim raspuns. Putem intelege (cu multa indulgenta) ca nu ne ridicam la rangul la care sa fim bagati in seama dar exista unii din presa si din opozitie care se ridica la acel rang si tot nu primesc raspunsuri. Ah daca onoarea ar mai conta ceva am traii intr-o altfel de tara. Eu am pierdut orice stimul de al provoca pe Basel. Nu mai am indulgenta sa-l mai bag in seama. Mi se pare prea inferior sa mai imi pun mintea cu el. Oricum de la CSAT incoace nu i-am mai vazut chelia in public. Sta ascuns ca sobolanul in plovarul lui albastru, jegos, mizerabil, incercuit de lumanari violet cu Manolea la intrarea in incapere. Cine stie cum va arata la urmatoarea iesire in public!
miercuri, 10 februarie 2010

Ha Ha Hai sa fim seriosi


Cu cat o sa fim mai seriosi cu atat o sa para mai gluma ce facem. Stiti ca lumea rade la glumele in care se spun mari adevaruri. Privind realitatea romaneasca prin fereastra conectata la satelit, pare o parodie foarte bine reusita. Nu poti lua in serios dosarele lui Ritzi, nu poti sa te legi de Gheorghe care lovit si el pe la spate, nu poti sa nu razi cand auzi de reducerea pensiilor nesimtite. De ce pare comic? Pentru ca e atat de tragic, de prostesc si de exagerat incat pare un banc. Cu 5 milioane de euro propun Elenei Udrea sa faca un film de promovare a tarii. Scary Movie 2010: Romania. Parca vad o masa imensa de zombie care se inghesuie catre birouri cu buletinele in mana. Zombie astia nu sunt ca cei de la americani sau din alte parti, nu se hranesc cu creiere (si se vede) ci cu promisiuni pe care nu le digera fara sa puna o stampila pe o hartie si mai ales pe un nume. Unii dintre acesti zombie sunt mai flamanzi decat altii si stampileaza de mai multe ori, altii incearca sa-si alunge foamea prizand lipici, altii fumand pi*da t*igancii sau cine ce stie ce plante imput*ite cu efect electoral. Zombie astia arata ca ceilalti oamenii, putinii care au mai ramas in tara si pe care incearca, intre o election day si alta, sa-i contagieze. Contagierea se face prin discutii "serioase" pe niste scaune, la niste mese, cu niste foi sau laptopuri in fata sub ochiul atent a camerelor de fimlat. Si discuta unii cum sunt de acord cu scutul antiracheta doar daca acesta nu face umbra campului de rapita sau de bostani, altii ca sa sa nu faca umbra pe plaja ca tre' sa faca concursuri de masurat --cuvant lipsa-- salvamarilor. Altii se ocupa de promisiunile pentru urmatoarele alegeri. Masele de zombie sunt ofticate pentru ca exista zombei privilegiati si ca sa li se taie alora privilegiile. Prompti, liderii zombilor promit ca le taie. Altii intreaba daca salvamarii sunt printre privilegiati si daca li se taie si lor. Li se raspunde ca mai intai trebuie luate masurile si se va decide dupa.

Ideea de baza este aceea ca zombie nu prea gandesc cu capul lor (cineva ar spune fireste). Nu inteleg care sunt lucrurile importante, nu stiu sa se comporte in urma unor decizii aberante, si cred ca daca sunt blocati in nameti este vina mogulului vantul.

vineri, 5 februarie 2010

Alerta: Vreau Jucarii


Dupa ce Polonia si Cehia s-au balbait in privinta scutului anti racheta, dupa ce Rusia a declarat ca interceptoarele astea vor deveni tinta rachetelor sovietice, pre********* Romaniei (sa iertati da' nu pot sa scriu asa ceva) a convocat de urgenta CSAT (ca si cum am fi fost atacati) sa decida ca noi vrem ce ne dau americanii. Entuziast ca un copil in sacul lui Mos Craciun, mandru de noile sale jucarii (desi inca nu le are) a convocat o conferita de presa sa spuna rusilor sa nu se supere ca a ales jucarii americane. Daca e bine sau rau sa fim sub scutul antiracheta nu stiu. O singura intrebare am in legatura cu treaba asta: Daca o racheta nucleara zboara catre americani pe deasupra romaniei si jucariile astea o intercepteaza, nucleara va cadea la noi?
Entuziasmul lui Basescu a fost mai stire (inafara Romaniei cel putin) decat scutul antiracheta. Contextul international in care Romania se vara cu entuziasm nu e unul foarte relaxat sau prietenos. Israel vrea sa bombardeze Iran sa nu-i dea acestuia sansa de a produce arme nucleare.
Multi oameni care se ocupa de aceste lucruri, fie istorici, jurnalisti, politicieni, etc. spun ca este putin probabil un atac nuclear pentru ca acesta ar provoca o reactie in lanti si ne-am duce cut totii pe .... apa sambetei. Probabil exista fanatici care asta vor sau care au deja pregatite buncarele cu 10 femei de caciula alese genetic sa fie cele mai bune si mai prospere. Ceea ce stiu e ca nu vreau un pre******* entuziast sa ne implice direct in acest gen de conflict. No Basescu Day!

Sa fiti iubiti!

PS: Va recomand un film extraordinar: Dr. Strangelove. Regia lui Stanley Kubrik. Daca nu l-ati vazut sa stiti ca merita!

vineri, 29 ianuarie 2010

Pârâcioşii

Unul dintre cele mai importante ziare din italia, Reppublica, publica un articol in care le explicxa si italienilor la ce sunt intradevar buni romanii. La ce sunt buni? La spionaj, la ce altceva. Citand ca sursa ziarul Adevarul zice ca Romania are mai multi spioni pro capite decat MI5 (“firma la care lucra James Bond”) si decat FBI. Ba chiar mai mult, NATO ne pretuieste pentru asta si deschide, sau a deschis, un centru de excelenta la Oradea. Cica suntem cei mai buni in obtinerea informatiilor de la surse umane. Nu stiu daca implica tortura pentru a avea rezultat, asta nu zice, dar zice ca avem multa experienta acumulata in regimul impuscatului. Cu regimul impuscatului se fac mai multe comparatii si ne spune ca acum in Romania sunt mai multi informatori decat prin anii optzeci cand la 22 de milioane de cetateni existau 700 de mii de informatori. In acelasi articol se subliniaza faptul ca cele 7 agentii de spionaj sunt singurele crutate de reducerile bugetare pe care Emil Boc le face pentru a economisi bani la bugetul de stat. 
Ce sa mai cobim, ce sa ne mai ferim de cuvinte, ce alta imagine sa incercam noi sa mai dam lumii despre noi. Asa suntem noi, niste pârâcioşi. Vedem mult mai bine defectele altora decat pe ale noastre. Sunte antrenati (in sensul ca avem experienta acumulata) pentru asa ceva. Pacat ca nu se face un sondaj sa vedem cati oameni care ar fi vizitat Romania au renuntat in urma acestor informatii. Nu condamnati presa pentru ca scrie, condamnati conducerea pentru ca face!

Se fiti iubiti!

marți, 19 ianuarie 2010

Ce absurd e normalul!

Nu gasesc loc de munca. Pana aici totul e normal. Cica e criza, nu sunt bani, adica nu se dau credite si asa totul se opreste. Ce-i normal in asta? Mie mi se pare anormal sa fie asa. Prin definitie rostul bancilor e sa dea credite... Ma rog, astea sunt lucruri care imi depasesc puterile si ma plictisesc. Le consider prea banale.
Eu, neavand loc de munca, am circulat si am cautat, ca orice om. Am fost la toate agentiile care se ocupa cu gasirea de manopera pentru firme si de firme pentru "manoperatori". Cand intri intr-o asemena agentie se presupune ca esti unu dintre cei doi de mai sus. Ori esti firma ori esti muncitor. Si ma intreaba domnisoara de la birou ce doresc. Ii raspund ca un loc de munca. In acel moment apare pe fata domnisoarei o expresie de mirare ca si cum as fi nebun. Aici? Poate daca as fi cerut un Kebab (sa nu platesc si acciza) ar fi fost mai normal. E ca si cum odata intrat intr-o frizerie sa te aseze frizerul pe scaun, sa-ti puna "babetica" si sa spuna: fa AAAA. Tu sa casti gura si el sa-ti taie bretonul ca doar cu aia se ocupa. Totul se intelege la sfarsit cand iti spune cat ai de plata. Nu putem sa facem lucruri normale? Parca intregii lumi ii e frica de normal. Avem nevoie de a ne inventa probleme peste cele reale care le avem. "Peste tot atarna greu teama de sinceritate". Ne cataram pe oglinzi. Ne luam chilotii pe dos de frica de flacara violet. M-am saturat de superstitii. "We don't need another hero". Eu vreau stitii normale. Nici nu stiu care-s alea. Nici nu mai conteaza. Ori e super ori nu e deloc. In tot acest timp afara ploua. Pacat ca nu e ploaia din cantec!

Sa fiti ibiti!


miercuri, 13 ianuarie 2010

Balada sau ceva asemanator

Nu stii cum e-n gura presei
Din cealalta parte a mesei
Sa-l vezi pe-unu cum citeste
Si s-agita si ragneste
Si-l injura pe Basescu!
Insa nu pe Voiculescu.
Nu de frica ci de port,
Ca nu vrea s-ajunga-n cort
Sau s-ajunga in izmene
Sau chiar fara; doar cu pene;
Cum facuse-n acea piata
Noaptea catre dimineata
La palatul de guvern
Unde Boc, cu cuvant ferm
Explica: "Asta-i vrajeala
Ce campani-electorala?
Am facut autostrada
Numai ca sa-l vad pe Badea.
Dar acum sunt suparat,
Ca-acea noapte l-am ratat.
Eram foarte obosit
Dupa truda ce-am trudit,
Dupa ce-am muncit ca BEC-ul
Sa imi reconfirme seful.
Totusi eram treaz la doua
Dar credeam c-afara ploua
Si ca Badea n-a sa vina.
Numai vremea e de vina!"
Sa-l lasam pe Boc in pace
Oricum a promis ca face
Alt tronson de-autostrada
Sa poata si el sa-l vada
Pe-angajatul de antene,
Prietenul nostru, cu pene.
Deci
Adunati cumnati, cumetri
Si sa faca kilometri
Unu pentru fiecare
Ce iesim la drumu mare
Fara blugi, fara caciula
Doar cu penele la __ brau.
Ati vazut ca mi-am pus frau?
Ca eu nu-s slobod la gura!
Oricum scriu la tastatura
Si nu-s unu care fura
Platesc taxa pe cultura
Cat la suta vor din zero
Si-i dau toti lui Marko Bella.
Asta e, asta e trendul
Desfiinteaza parlamentul,
Desfiinteaza scriitori,
Muzicanti si actori
Si sper si televizorl,
Ca poate atunci poporul
Va putea sa se trezeasca!
...

Am simtit o schimbare de ton si prefer sa ma opresc aici.
luni, 11 ianuarie 2010

Care e diferenta intre bine si rau?


Chiar nu stiu. Nu am puteri supranaturale, daca asemenea puteri exista, si nici o viziune clara asupra lucrurilor care mi se intampla. Nu stiu ce e bine si ce e rau. Imi vine instinctual sa spun ca o actiune aduce bine sau aduce rau dar pe termen scurt, si subiectiv. Nu stiu daca prin binele care imi revine nu fac rau altcuiva. Nu cred ca poate cineva sa spuna vreodata ca stie in absolut ce e bine si ce e rau. Cine a inventat motorul a facut un lucru bun sau un lucru rau. Putem sa ne deplasam la viteze care ne depasesc enorm de mult capacitatile, am pus motoarele astea pe niste carute modificate, am montat pe aceleasi carute tot felul de aparatura si asa am construit salvari cu care, evident, salvam vietile oamenilor. Din aceleasi motive, dorinta de a ne imbogati si de a poseda puteri deasupra naturii umane au adus, acu cateva secole, am facut revolutia industriala. Revolutia industriala a permis lumea moderna, internetul pe care navigati, nave de croaziera, avioane, telefoane, televiziuni, iPoduri, lapte la punga, aurolac in pungi de lapte, aurolaci, someri, vagabonzi, aglomerare demografica, virusi noi, epidemii, poluare, incalzire globala, seceta, morti. Multi morti. Probabil mult mai multi decat au fost si vor fi vreodata salvati de ambulante. Nu stiu ce e bine si ce e rau. Stau, mananc mere de toate soiurile dar nu am nici o revelatie. Sa fie din cauza insecticidelor sau a ploilor acide? Ca asa, la aspect sunt bune merele, frumoase .. ispititoare.

DanMar Construct

DanMar Construct
Firma constructii decoratiuni exterior

Schimb de linkuri

Pe cei care vor sa faca schimb de linkuri sau bannere ii invit sa lase un comentariu.

Pentru banner copiati textul de sub imagine!
BannerFans.com


Despre mine

Fotografia mea
".. sa nu crezi ce ti se spune si sa nu te miri daca ce ti se spune se adevereste intr-o zi ca n-a fost minciuna sau prefacatorie."
Marin Preda
Cel Mai Iubit Dintre Pamanteni

Persoane interesate

Tell Others

Parteneri

BannerFans.com
toateBlogurile.ro Inscrie-te si tu in programul de blogger outreach Sampler.ro